Performans’ı Libido’dan farklı kılan nedir?

Libido ve performans birbiriyle hem benzerlik hem de farklılık taşıyan iki basit kavramdan oluşuyor. Performans erkeğin istekli olduğu durumda cinsel birliktelik yaşamayabilmesi için gerekli olan fiziksel yeteneğe denir. Libido daha psikolojik bir durumdur, erkeğin kadından hoşlanma mevcudiyetini oluşturur. Libido terimi ilk defa efsanevi bilimadamı Sigmund Freud tarafından kullanılmıştır.

Genellikle bu iki terim birbiriyle karıştırılır, tabi bunun bi nedeni var. Örneğin, ikisinin ortaya çıkmasının sebebi aynıdır. Performans ve libido yüksek oranda erkek vücudunda fazla miktarda üretilen testesterona bağlıdır. Testereton ergenlik döneminde üretilmeye başlar. Bu sırada, erkek kendini enerjik hisseder; cinsel organları gelişir ve son halini alır. Testesteron aynı zamanda daha ilerki dönemlerde fiziksel görünüşün değişmeden korunmasına yardımcı olur. Testesteron eksikliği erkeğin sağlığını ciddi düzeyde etkileyebilir. Örneğin, testesteron hormonu vücutta yeterli miktarda bulunmuyorsa, erkek kadına karşı çok düşük düzeyde istek duyar. Erkek vücudunda testesteron üretimi 40’lı yaşlarda gözle görünür oranda düşer. Bu da yaşlı insanların performansı arttırabilmek için neden ilaç aldıklarının bir açıklamasıdır. Testesteron hormonunun azalması doğal bir süreçtir.

Libido ve performansı başka ne etkiler?

Çoğu koşulda erkeğin ruh hali ve psikolojik durumu önemlidir. Aynı zamanda cinsel isteksizlik de etkilir. Bu büyük oranda yaşa bağlıdır, (25 yaş altı) genç erkeklerde ereksiyon ve libido problemine rastlamak çok yaygın bir durum değildir. 25 yıllık süre zarfında psikolojik problemlerin fiziksel problemlerden çok daha önemli olabileceği ortaya çıkmıştır. Fakat, tabiki yatakta yaşanan başarısızlıklar da durumu sadece daha kötü hale getiriyor çünkü her yeni kötü deneyimde erkek daha fazla psikolojik baskı altına giriyor. Tıp “Psikolojik iktidarsızlık” terimini yakın zamanlarda kullanmaya başladı, bu açık bir şekilde yaşanan problemlerin kişinin psikolojik durumu ile doğrudan bağlantılı olduğunu gösteriyor. Bu durumda, belli bir kadına karşı yaşanan cinsel isteksizliği bir rahatsızlık olarak görmeyin. Aksine doktorlar tüm kadınlara karşı cinsel istek duymanın normal olmadığını belirtiyor.

Performans açısından erkeklerin problem yaşamasına sebep olan ana nedenler nedir?

 Ilk olarak çok sayıda hastalığa dikkat etmek gerekmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,prostat ve genital sistemle alakalı diğer problemler erkek cinsel organının düzgün çalışmasını engelleyebilir. Ayrıca,hormonal sıkıntılar ve fiziksel travmalar da libido ve performansı kötü yönde etkileyebilir. Bu durumda bu tarz problemler, bir doktora anlatılmalı ve iyi bir muayeneden geçmeli.

Fiziksel sağlık da çok önemli.

Libido ve performans açısından en az sorun yaşayan erkekler genelde:

  • Yeterince uyuyor
  • Fazla kiloları olmuyor
  • Sık sık spor yapıyor
  • Sağlıklı besleniyor
  • Sağlıklarına dikkat ediyor

Hayat tarzı erkek sağlığını büyük oranda etkiliyor. Maskülen gücünüzü koruyabilmeniz için vücudunuzu olabildiğince iyi durumda tutmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir