Yumurta erkeğin performansında neden etkilidir?

Yumurta evrensel diyebileceğimiz bir besindir. Tavuk yada bıldırcın farketmeden yüksek enerji oranları barındırırlar ve çok lezzetlidirler. Bu besinin asıl avantajları hazırlanmasının kolay olması ve biir çok şekilde pişirilebilmesidir.

Buna ek olarak, yumurta yararlı mikro besinler ve selenyum,fosfor ve diğerleri gibi çok sayıda besin bulundurur. Ayrıca yumurtada kompleks A,B ve diğerleri dahil çok sayıda vitamin bulunur.

Eğer en popüler iki yumurta türü olan bıldırcın yumurtası ve tavuk yumurtasını karşılaştırırsanız bıldırcın yumurtasının çok daha yararlı olduğunu görürsünüz. Sayısız miktarda yararlı besinler ve özellikle demir,potasyum ve A vitamini gibi vücudumuz için önemli maddeleri bulundurur.

Nasıl yemeli?

Bıldırcın yumurtaları küçük boyutlarının aksine çok daha besleyicidir. Makülen performansına olan etkileri kanıtlanmıştır: ereksiyonun süresini uzatmalarının yanı sıra aynı zamanda vücudu güçlendirirler. Öte yandan asıl soru, yumurtaları nasıl pişireceğimizdir. Çiğ, kızartılmış yada kaynatılmış olarak yenebilir. Fakat çoğu besin uzmanı çiğ yumurtanın yararlı olmasının yanı sıra salmonella gibi çok sayıda zararlı bakteri bulundurabileceğini söylüyor. Salmonella ısıyla yok edilebilir bu da yumurtayı kaynatarak yada kızartarak yapılabilir fakat bu durumda ısı aynı zamanda çoğu yararlı mikrobesini de yok etmektedir.

Yumurtayı çiğ yiyor olsanız bile yumurta kabuğunun bütünlüğü ve yumurtanın saflığının önemini unutmayın. Yumurtayı kırmadan yada kaynatmadan önce iyice yıkayın. Eğer yumurtanın I.inde normalde olmaması gererek kan pıhtıları yada çamursu bir beyazlık görürseniz o yumurtayı tüketmeyin. Tehlikeli olabilir.

Porsiyon düzenli olmalı

Yiyeceğini yumurtanın oranını ayarlamanız da çok önemlidir. Yumurtanın büyük yararlı olmasının yanı sıra fazla miktarda tüketimi zaralı olabilir. Tabiki herhangi bir hap alırken dozaşımı yaşamışçasına bir yan etki görmezsiniz fakat bu da vücuda zararlıdır. Buna ek olarark,yumurta yüksek oranda alındığında kalbe zararlı olan kolesterol maddesini taşır. Fazla miktarda kolesterol kalp krizini tetikleyebilir yani dikkatli olmalısını. Diğer bir yandan az oranda alındığında vücuttaki kolesterol oranını dengeler, yani tüketmek yararlıdır. Doktorlar günlük 1 tavuk yumurtası yada 2-3 bıldırcın yumurtasının yeterli olacağını söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir